lepiej czy gorzej?

Z polskim rapem to było tak: Jak nie było kasy na sprzęt, studio i takie tam to płyty sprzedawały sie spokojnie po kilka tysięcy egz. a 3-4 koncerty w tygodniu to była norma. Teraz jest np. program pierwsza praca, dzięki której można dostać dofinansowanie na sprzęt. Ludzie mają pieniądze i możliwości, a mpc to jest standard u co drugiego "domowego" producenta. Ale bitów nikt nie kupuje, bo płyt nikt nie kupuje. Koncertów oprócz 10-12 miast w Polsce i kilku miast na obczyźnie to już nie uświadczysz. Podobnie jest z turntablismem, każdy już ma sprzęt i coraz lepsze umiejętności a startujących coraz mniej i "ciśnienie" medialne na skrecze także spadło. Więc tak wracamy do epoki gramofonów paskowych Gemini i miksera Scratchmaster, startujemy w każdych zawodach i wyzywamy na bitwe każdego dja? A raperzy mają bity robione na Fruity Loopsie i grają po 20 koncertów miesięcznie? Mikstejpy schodzą od kopa po kilkaset sztuk, a płyty średniaków po kilka tysięcy? Czy jedenak wrzucić nowy track na myspace? I nucić sobie... "google my name... i fucking famous"
I teraz tak jeszcze... Pisze to do Ciebie i Ciebie. Zajebistą sytuacją jest moment w którym dj, raper, producent oficjalnie chce wydać swoją twórczość, lub właśnie odbiera zestawienie sprzedaży swojej płyty i się zastanawia dlaczego kuźwa nikt tego nie kupuje??? Bardzo niewiele osób wtedy stać na to aby przypomnieć sobie kiedy ostatni raz kupiłeś legalne wydawnictwo i jaki jest stosunek legalnych płyt do ściągnietych mp3. Idąc tym tropem jestem także przekonany o tym, że jak słuchacz ma w ręku płytę, to nawet gdy ona jest taka sobie to ma dużo większy szacunek do wykonawcy niż gdy odsłuchuje jego mp3. Ten szacunek przekłada się na to, że jak będzie koncert to słuchacz kupi bilet i pójdzie. Ale teraz, żeby bardziej skomplikować rozkminke jak w tym wszystkim mają odnaleźć się artyści, którzy celowo rozpowszechniają swoją muzykę poprzez blogi. Czy powinni zaprzestać i wydawać to na płytach? Czy postawić na to, że dzięki blogom dotrą do większego grona odbiorców?
Ja stawiam na wydawanie płyt. Obserwuję różne sceny muzyczne i każdy artysta który wypłynął przez blogi, to wczesniej czy później i tak wyda płytę, bo dopiero wtedy będzie na poważnie odbierany.

Komentarze

Mateusz pisze…
przemyślana promocja jest dobra, niezależnie od kanału komunikacji z odbiorcą.
chyba że ktoś jest głęboko undergroundowy i nie zależy mu na sukcesach artystycznych (czasem jest nim nawet nagranie w porządnym studiu).

pozdrawiam!
dobra ta nowa forma ciętegodźwięku;)

Popularne posty z tego bloga

Lista utworów do ZAiKS i STOART

Craze-zolek atakuje!

Kiedyś to było... Djing a demografia