Styczniowe mixtejpy.

    Początek roku ma to do siebie, że zdarza się mu nie być hojnym w spektakularne bookingi. Niektórzy dje popatrzyli w kalendarz, podsumowali weekendowe gaże i... I ruszyli nagrywać mixy. Pewnie nie do końca taka była ich motywacja, ale taki początek pasuje mi do artykułu. 

    Mixy nagrywa się dla fanów, dla pochwalenia się odkryciami muzycznymi, kunsztem i wreszcie promocji własnej osoby. Poniżej więc przegląd wybranych produkcji ze stycznia 2023:

    Zaczynam od Youtubowego hegemona – DJ'a Per$i. Dwudziestosześciolatek ma 465 tysięcy subskrybentów i regularnie publikuje kompilację. Podpisane są jako „Najlepsza Klubowa Muzyka”. W ten temat nie będę się zagłębiał, bo słowa „najlepsza” i „klubowa” mogą bardzo różnie brzmieć w głośniach. To w zależy od miejscowości, cen serwowanych drinków w lokalu i wreszcie dj'a. Niemniej w kategorii coś co jeszcze dla mnie nie jest vixą, a już wykracza poza mocny house i bliżej mu do Melbourne, DJ Per$i jest na podium i jego mixy cieszą się popularnością. 
    Zostajemy na Youtube, bo teraz czas na mnie. Opublikowałem drugą część minimixu, który opiera się na damskich wokalach i bitach, które ja sam określę, że są nieoczywiste, może nie do końca znane, czasami troszkę połamane i podsypane charczącym bassem. Mix nagrałem w osiedlowym sklepie z alkoholem, co fajnie zagrało w social mediach. Nie zagrały natomiast moje Technicsy, których pitche coraz bardziej wariują i o ile podczas grania na żywo fajnie jest dokręcać talerze, żeby bit się zgrywał, to jednak później słucha się już tego gorzej.     Zostajemy w Krakowie, ale przenosimy się dosłownie jedno osiedle dalej. Gdzie w kuchni u BC odbyła się sesja pod tytułem „Garaż w kuchni”. Gościem był Vanatoski i uwaga – z winyli – miksował swoje ulubione 2stepowe tracki. Są śpiewane wokale i połamane bity z wobblującymi bassami. Warto docenić winylowy trud i zaangażowanie Vanatoskiego w najczystszą formę miksowania. Dwa kanały, praca z equalizerem i trzask wosku.    Zmieniamy platformę odsłuchową na Soundcloud, żeby podsłuchać otwarcia roku przygotowanego przez djk'ę Bubblegun. Tu też są połamane bity, ale trochę bardziej w stronę afro i ampiano, a jeśli wchodzi to bass wchodzi mocniej niż liquidowych 2stepów. W ogóle dzieje się bardzo dużo. Zmiany tempa o połowę, czy później jego dublowanie zdarza się co kilka numerów. Jest też bardzo międzynarodowo. Mieszają się języki i dancehall z trapem. Chyba na tym mix polegał, żeby wymieszać wszystko co może wstrząsnąć miejską piwnicą.

  •     Po stroboskopowym przeglądzie trendów 2023, który zaserwowała Bubblegun pora uspokoić sytuację. Przejdźmy więc do składanki przygotowanej przez Karmellove (Chill aka Góral). Spójna selekcja house'u podszytego disco oraz długie i płynne mixy to wyróżniki tej produkcji.


    Kontynuujemy w house'owej stylistyce, jednak wchodzimy na poziom bardziej znanych, mocniejszych i soczystych motywów. Pojawią się pianinka, czasami trochę przestrzenne ambienty, delikatnie rozmyte wokale. Mix przygotowany przez Krossa to już trzydziesta szósta odsłona jego serii Better Noise.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista utworów do ZAiKS i STOART

DJ/Animator podczas wydarzenia sportowego.

Freestyle. Reż. Maciej Bochniak, scen. Maciej Bochniak, Sławomir Shuty