Sentymentalny powrót do przyszłości tablismu - DJ Melo D - Watch The Sound (2020)

Ten tekst skierowany jest do osób, które coś nieco wiedzą o turntabliśmie i weszły w niego na początku lat 00'nych.

 1. Sentymentalny. Dlatego, że tak chcieliśmy i uczyliśmy się miksować opierając set nie tylko o płynne przejścia między utworami, ale też o blendy, skrecze i beat juggling. Taki był zamysł, żeby każdy utwór w secie niósł ze sobą dawkę sztuki turntablismu. To mogły być jugglowe loopy na wybranym fragmencie refrenu, to mogły być skrecze na intro lub instrumentalu, ewentualnie to mógł być na żywo klejony remix z a capellą, która torowała wejście kolejnej piosenki.

2. Powrót. Bo cały mix opiera się na tzw. "dope beats" i old schoolowym hiphopie. Bo takiej muzyki już się bardzo mało gra. W Polsce to udaje się kilku djom przy okazji specjalnych wydarzeń. A na takiej muzyce i na takim stylu miksowania się wychowaliśmy. 

3. Przyszłości. Bo Melo D super wykorzystuje możliwości jakie daje Pioneer DJM S9. Od razu widać jak bardzo lubi wrzucać swoje jingle. To na początku może trochę razić, ale po kilku minutach można się przyzwyczaić i ten właśnie "Beat Junkies Style" staje się pieczęcią, dzięki której rozpoznajemy styl. Oczywiście dj cały czas pracuje na efektach, nie boi się ich używać, a co więcej wie jak ich używać. Można zauważyć jak w trakcie setu zmienia parametry, robi to wręcz mechanicznie. Co ciekawe przy cue pointach. Podczas beat jugglingu mógłby szybciej wracać do początku beat po prostu wciskając jeden z padów, on jednak wybiera true schoolową drogę i robi to wracając płytą. Tu szacunek do starej szkoły znajduje porozumienie z technologią. 

4. Tablism. Są tysiące mixów, setów. Ale właśnie w tym znalazłem iskrę tego czegoś co wg. mnie dało największy kop w rozwoju naszej sztuki. To były czasy Scratchconu, to były Wave Twisters. Gdy Scratch Perverts stawali za deckami podczas DMC to każdy wiedział, że bierze udział w pisaniu historii. W Europie Kid Fresh i Rafik zdominowali scenę, a Kentaro zdominował Azję. To była esencja.

Miłego oglądania!
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista utworów do ZAiKS i STOART

Craze-zolek atakuje!

Kiedyś to było... Djing a demografia